czwartek, 4 kwietnia 2013

Koty

Koty to urodziwe zwierzęta, które cenią sobie niezależność. Mają puszyste, długie lub krótkie futro i cicho stąpają na miękkich łapach z wciągniętymi pazurami. Można je spotkać wszędzie: w mieszkaniu i na dachu, na wiejskim podwórku i na ulicy. Są nieufne, ale wierne. Nigdy też nie wiadomo, kiedy przyjdzie im ochota, żeby umknąć z naszych kolan.


Koty przyzwyczajają się wprawdzie do życia pod jednym dachem z człowiekiem, ale nie poddają się mu tak jak psy. Owszem, lubią zabawę i pieszczoty, ale nade wszystko cenią sobie swobodę. 


Toaleta
Kot poświęca wiele czasu na czyszczenie futra. Wylizuje je starannie, żeby usunąć obce zapachy, na przykład zapach dłoni, która ją głaskała. Kotka czyści futro również po nakarmieniu kociąt, a potem szorstkim językiem wylizuje każde kocię. 

Koty nie tylko "myją się", lecz również "czeszą" łapkami sierść na głowie i wygładzają wąsy. A co robią po skończeniu toalety? Układają się do snu albo wybierają na przechadzkę.


Ciąża
Pod koniec dwumiesięcznej ciąży kotka szuka bezpiecznego miejsca, w którym będzie się kocić. W jednym miocie rodzi od 2 do 5 ślepych i niedołężnych kociąt. Przez 2 miesiące karmi kocięta, uczy je też, żeby zawsze załatwiały się w tym samym miejscu i zasypywały odchody piaskiem. Bawi się z małymi w polowanie i czuwa nad ich bezpieczeństwem. Gdy dzieciom coś grozi, chwyta po kolei każde zębami za skórę na karku i przenosi w bezpieczne miejsce.

Kocie noworodki są tak bezbronne, że nie przeżyłyby bez opieki matki. Przez pierwsze dziesięć dni są wprawdzie ślepe, ale znają zapach matki i żałośnie miauczą, gdy zostają same. Za to idealny spokój panuje podczas jedzenia. Każdy osesek ma swój "własny" sutek i zwykle kocięta przestrzegają tego porządku.


Kocięta z jednego miotu mogą być różnej maści. Małe kotki potrafią już mruczeć na znak zadowolenia.  

Zabawa pełni ważną funkcję w rozwoju kociąt.




Młode kotki dzięki niej wzmacniają mięśnie, przyswajają sobie techniki polowania i uczą się ze sobą porozumiewać. Często też tarmoszą się i okładają łapkami, ale nigdy nie robią sobie przy tym krzywdy.



Koty zwinnie wdrapują się na drzewo, dzięki ostrym pazurom, które wbijają w korę. Czasem mały kot zdobywa się na odwagę i włazi na sam czubek drzewa, a potem, nie umiejąc z niego zejść, wpija kurczowo pazury w gałąź i rozpaczliwie miauczy. Po jakimś czasie udaje mu się zejść albo zeskoczyć na ziemię.


Kot zawsze spada na 4 łapy.
Sztuka spadania polega na błyskawicznym obróceniu ciała w locie i przyjęciu pozycji właściwej do lądowania. Pewnie dlatego mówi się, że "natura dała kotu 9 żyć zamiast jednego".



Kot jest wyśmienitym myśliwym. Żyjąc dziko poluje na ptaki, myszy, jaszczurki, świerszcze, a nawet muchy.
Polowania trzeba się jednak nauczyć, toteż matka czasem przynosi kociętom żywą ofiarę, wypuszcza ją i łapie ponownie. Nie jest to okrutna zabawa, lecz lekcja polowania. 


Koty uwielbiają nocne włóczęgi. O zmierzchu źrenice ich oczu rozszerzają się, a siatkówka odbija nawet nikłe światło, dzięki czemu kot dobrze widzi. Odblaskowa siatkówka nadaje kocim oczom nocą zielonkawy albo żółty blask. W całkowitych ciemnościach kot nic nie widzi, porusza się więc posługując się dotykiem. 


Człowiek, który chce zaprzyjaźnić się z kotem, musi nauczyć się rozumieć zachowanie zwierzęcia i znaczenie odgłosów przezeń wydawanych. Zadowolony kot cicho mruczy, rozzłoszczony zaś parska. Szykując się do ataku kładzie płasko uszy, a wietrząc niebezpieczeństwo - wygina grzbiet w łuk i stroszy futro. Na znak przywiązania i sympatii ociera się o ludzkie nogi.

 Kot lubi leniuchować. Gdy jest mu ciepło, śpi na grzbiecie ...



a zwija się w kłębek, kiedy jest mu zimno.



Na widok jedzenia zachowuje się powściągliwie. Nigdy się na nie nie rzuca, lecz podchodzi ostrożnie, trąca łapką i starannie obwąchuje pokarm.



Kot i pies nie zawsze są wrogami ... 




Świat kotów:  

Koty perskie są długowłose, o krępym ciele i krótkich nogach. Mają spokojne usposobienie i robią wrażenie ospałych leniuchów.


Maść, czyli ubarwienie sierści jest różne. Są koty perskie czarne, niebieskie, białe, kremowe, rude,  a nawet dwukolorowe.

Różne też mogą mieć oczy: pomarańczowe, niebieskie, zielone, a nawet jedno innego koloru niż drugie. 


Koty syjamskie są wyjątkowo piękne. Mają trójkątną głowę, niebieskie oczy i długi cienki ogon. Miewają dziwaczne pomysły i czasem trudno przewidzieć ich zachowanie. Potrafią też wydawać skrzekliwe krzyki. 

Na ogół koty krótkowłose są odporniejsze i inteligentniejsze od kotów długowłosych. Są też żywsze niż perskie. Być może dlatego, że długie futro utrudnia szybkie ruchy.




Kot abisyński jest najbardziej podobny do dzikich kotów. Jest to zresztą jedna z najstarszych ras kotów domowych.



Europejski kot domowy ma żywy, czasem nieokiełznany temperament i lubi chadzać własnymi drogami.





Ciekawostki: 

  • Kot skrada się w ogrodzie zupełnie jak tygrys w dżungli. 
  • Stosunek ludzi do kotów zmieniał się w ciągu wieków. W Azji Mniejszej i Egipcie kota czczono jako zwierzę święte. Starożytni Egipcjanie mumifikowali martwe koty i uroczyście je grzebali. Ra, egipski bóg słońca, był przedstawiany w postaci kota, a bogini Bastet jako kobieta z głową kotki.
  • W średniowiecznej Europie koty uważano za stworzenia podstępne i fałszywe. Panowało przekonanie, że mają kontakty ze złymi duchami, a w czarne koty rzekomo zamieniały się czarownice. Z tego powodu we Francji prześladowane koty prawie wyginęły. Do dziś niektórzy ludzie boją się czarnego kota.
  • Najsłynniejszym kotem jest "Kot w butach" z baśni braci Grimm. Zuchwałym podstępem doprowadził do ślubu ubogiego młynarczyka z królewną.
  • Znany jest również złośliwy i przebiegły Kot-Dziwak z Cheshire, występujący w książce Lewisa Carroll "Alicja w Krainie Czarów

2 komentarze:

  1. Ja uważam, że koty jako pupile są wielce miłe. Tym bardziej, iż ja także posiadam u siebie fajnego kota. Wielce podoba mi się to co napisano w https://psy24.pl/aktualnosci,ac145/jak-nauczyc-kota-korzystac-z-kuwety,4409 i jestem zdania, faktycznie tak jest często. Tym bardziej, iż kociaki są dość popularnym pupilem domowym.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapraszam do świata psich opowieści na blogu https://nasze-psy.pl/! Znajdziesz tu nie tylko praktyczne porady, ale również inspirujące historie i mnóstwo radości z życia u boku czworonoga.

    OdpowiedzUsuń