czwartek, 4 kwietnia 2013

Dlaczego pies merda ogonem? Wszystko na temat psów.

Przyjaźń człowieka i psa sięga pradawnych czasów. Zdaniem badaczy udomowienie wilka, którego uważa się za przodka psa domowego, nastąpiło w okresie paleolitu na terenach południowo-wschodniej Azji. Na przestrzeni dziejów udało się wyhodować ponad 200 ras psów.
Wierność, oddanie i inteligencja czynią z psa najlepszego przyjaciela i niezastąpionego pomocnika człowieka.


Zachowanie psa
Pewne zachowania są charakterystyczne dla wszystkich psów, na przykład poznawanie i sprawdzanie wszystkiego węchem oraz znakowanie moczem własnego terytorium, czyli miejsc spacerów z panem albo panią. Psy wyrażają uczucia ruchami ciała, zwłaszcza uszu i ogona. Podkulony ogon, płasko położone uszy i obnażone zęby oznaczają lęk połączony z gotowością obrony. Uszy stojące pionowo i zamaszyste merdanie ogonem wyraża radość. Pies kładący się na grzbiecie okazuje uległość.


Odżywianie i wygląd
Psy są zwierzętami mięsożernymi, mają doskonały słuch i węch, nieco gorzej natomiast widzą. Maść czyli kolor sierści i jej charakter są różne w zależności od rasy psa. Gęste, długie futro mają zwykle psy żyjące w chłodnym klimacie, krótką sierść - psy z ciepłych terenów. Wiele psów 2 razy w roku linieje, czyli zmienia sierść - na wiosnę i na jesieni.


Rozmnażanie
Suka może szczenić się 2 razy w roku. Po 2 miesięcznej ciąży wydaje na świat od 5 do 12 szczeniąt.


Gdy zbliża się czas porodu, suka przygotowuje sobie legowisko, w którym będzie się szczenić. Szczenięta rodzą się głuche, ślepe i całkowicie niedołężne. Matka starannie wylizuje każdego noworodka, a potem, przez pierwsze tygodnie ich życia, opiekuje się nimi ze wzruszającą troskliwością. Nikomu też nie pozwala zbliżać się do legowiska.


Trzytygodniowe szczenięta otwierają oczy. Zaczynają też poszczekiwać i merdać ogonkami. Między 3 a 6 miesiącem życia są niesłychanie ruchliwe: szczekają, urządzają szaleńcze biegi i harce. Już wtedy zdradzają właściwy sobie temperament.

Mleczne zęby wyrzynają się małym pieskom od 3 tygodnia życia. W wieku 2 miesięcy zęby mleczne wypadają, a na ich miejscu wyrastają zęby stałe.

Średnia długość życia psa wynosi 15 lat, choć  w wyjątkowych przypadkach pies może żyć nawet 20 lat.



Pies to nie tylko ulubiony towarzysz zabaw, lecz również pożyteczny pomocnik człowieka. Strzeże stad owiec.



Wskazuje myśliwemu zwierzynę i aportuje ją. 

Ratuje ludzi zasypanych przez lawiny lub podczas trzęsień ziemi i służy jako przewodnik niewidomym.


Ciągnie sanie człowieka w krainie wiecznych śniegów.


Każdy pies, stary i młody, bardzo ceni sobie wygodne i ciepłe legowisko, a kiedy jest mu zimno, zwija się w kłębek i przykrywa nos ogonem. 


Pies i nauka

Pies jest najbardziej pojętny w pierwszych miesiącach życia; wtedy najłatwiej wpajać mu różne umiejętności, niezbędne do późniejszego harmonijnego współżycia z człowiekiem. Ludzie otaczający psa są dla niego stadem, w którym panują określone reguły zachowania. 






Podobnie jak w stadzie, tak i wśród ludzi ważna jest dla psa hierarchia w rodzinie i pan, odpowiednik przewodnika w stadzie, któremu należy się największy posłuch. Konieczne jest więc odpowiednie wychowanie psa. Mimo upływu tysiącleci u psa domowego przetrwały zachowania jego dzikich przodków.


W ten sposób pies zaznacza moczem swoje terytorium. Czasem, zanim się położy, kręci się w kółko, jakby usiłował udeptać wysoką trawę. Zakopywanie i przechowywanie na gorsze czasy kości czy innych smakołyków zdarza się często nawet świetnie karmionym psom. Trawa natomiast jest doskonałym środkiem przeczyszczającym i wymiotnym. 




Psy doskonale zapamiętują zapachy, dźwięki i miejsca. Zawsze znajdują drogę powrotną do domu. 


Nie zapominajmy również o naszych kundlach, ponieważ są tak samo mądre, oddane nam i wierne jak psy rasowe.




Niektóre rasy psów:
  1. Wyżeł niemiecki 
  2. Seter angielski
  3. Pointer
  4. Cocker spaniel
  5. Golden retriever
  6. Beagle
  7. Basset
  8. Terrier szkocki
  9. Owczarek niemiecki
  10. Doberman
  11. Bokser
  12. Buldog angielski
  13. Collie
  14. Bernardyn
  15. Husky syberyjski
  16. Chow-chow 
  17. Pekińczyk
  18. Pudle
  19. Jamnik
  20. Chichuahua
  21. Yorkshire terrier
  22. Akita inu


Ciekawostki:
  • Przodkiem psa najprawdopodobniej jest wilk, nie jest to jednak całkowicie pewne, ponieważ istnieje wiele innych psopodobnych drapieżników.
  • Dingo jest dzikim psem. Żyje w Australii gdzie jest jedynym drapieżnym ssakiem nie należącym do torbaczy. Prawdopodobnie był pierwotnie zwierzęciem domowym, które wtórnie zdziczało. 
  • Zanim Europejczycy sprowadzili do Ameryki konie, pies był jedynem zwierzęciem domowym Indian.
  • Już w prehistorycznych czasach pies uczył się wykonywania rozmaitych czynności.
  • Wiele psów wsławiło się swoimi przygodami - prawdziwymi bądź fikcyjnymi - opisanymi w książce albo przedstawionymi w filmie. Owczarek Collie imieniem Lassie zasłynął jako bohater książki Eria Knighta "Lassie wróć". Na jej podstawie nakręcono również film.
  • Sławnym psem był również niestrudzony Buck, główny bohater powieści Jacka Londona "Zew krwi". Buck był mieszańcem bernardyna z owczarkiem niemieckim.
  • Starożytni Egipcjanie mumifikowali zmarłe psy tak samo jak ludzi. Boga zmarłych, Anubisa przedstawiali w postaci człowieka z głową szakala.
  • W jednym z mitów greckich opisany jest Cerber, pies o trzech głowach, strzegący Hadesu, krainy zmarłych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz